BIOTERAPII

FORUM BIOTERAPII

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

observatie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
alexandra

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 11/01/2007

MesajSubiect: observatie   Joi Ian 11, 2007 6:41 am

Am observat ca dupa ce am urmat o cura cu soia, cam 1-2 kg. pe săptămână a început să îmi crescă mai intens părul pe picioare. Nu stiu daca soia e de vina, sau dieta vegetariana la care am trecut.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Florin

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 50
Data de inscriere : 07/12/2006

MesajSubiect: RASPUNS   Mier Ian 17, 2007 9:49 am

Unele femei, cu activitate hormonala normala, pot fi sensibile la flavonoizii estrogenici din soia. Te sfatuiesc sa deschizi FITOESTROGENII din dictionar. In cazul tau, probabil din cauza unui aport exagerat, soia s-a dovedit a fi antifoliculimiantă.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.bioterapi.ro
Florin

MesajSubiect: Condiment sau aliment?   Vin Feb 29, 2008 11:49 pm

Soia in Asia Orientala, acolo de unde provine, este un condiment.
Oare nu se duc lucrurile in extrema atunci cand se folosesc boabele acestei plante ca aliment de baza sau substituent al acesteia?
Sus In jos
kosty

Data de inscriere : 25/07/2009

MesajSubiect: Re: observatie   Sam Iul 25, 2009 3:01 am

In dieta mea folosesc de mult timp soia si derivatele ei.De exemplu am un
un aparat electric care il folosesc pt prep. laptelui de soia.De 2-3 ori/ saptamana masa de dim. este alcatuita din lapte de soia si cereale integrale si nimic altceva. In diverse preparate folosesc soia sub forma de cuburi, granule, dar niciodata nu am observat efecte nedorite Eu cred ca
fiecare om este un unicat si trebuie sa manance hrana care va aduce o sanatate buna si care i se " potriveste"
Sus In jos
elly

Data de inscriere : 16/06/2010

MesajSubiect: Re: observatie   Mier Iun 16, 2010 1:59 am

Buna ziua, am citit despre problemele pe care le au anumiti consumatori in legatura cu produsele de soia. Pana acum toate investigatiile aratau doar efectele pozitive, insa acum cateva luni am citit un articol in care se descriau efectele negative ale consumului de soia. In articol se spunea ca pentru a incuraja consumul de soia se dadea ca exemplu populatia asiatica ce are soia ca aliment de baza in alimentatie. Insa lucrurile nu stau chiar asa, pentru ca in realitate consumul asiaticilor este mult mai scazut decat se lasa sa se inteleaga. Si apoi, nu trebuie sa uitam ca soia este alaturi de porumb una dintre plantele cultivate in majoritate din speciile transgenice, cu efecte negative bine cunoscute asupra organismului uman (chiar daca oficial nu se vrea recunoasterea acestora).
Sus In jos
Florin

MesajSubiect: Asa este   Mier Iun 16, 2010 3:29 am

elly a scris:
Buna ziua, am citit despre problemele pe care le au anumiti consumatori in legatura cu produsele de soia. Pana acum toate investigatiile aratau doar efectele pozitive, insa acum cateva luni am citit un articol in care se descriau efectele negative ale consumului de soia. In articol se spunea ca pentru a incuraja consumul de soia se dadea ca exemplu populatia asiatica ce are soia ca aliment de baza in alimentatie. Insa lucrurile nu stau chiar asa, pentru ca in realitate consumul asiaticilor este mult mai scazut decat se lasa sa se inteleaga. Si apoi, nu trebuie sa uitam ca soia este alaturi de porumb una dintre plantele cultivate in majoritate din speciile transgenice, cu efecte negative bine cunoscute asupra organismului uman (chiar daca oficial nu se vrea recunoasterea acestora).

Da, cam asa stau lucrurile.
Soia (cea modificata genetic) este o planta de cultura extrem de rentabila. De ce? Prin modificarea unei gene, planta de soia devina rezistenta la un erbicid total (defoliator complet). Astfel daca se erbicideaza un teren agricol cultivat cu soia, absolut orice planta, cu exceptia ei, piere. In aceste conditii recoltele sunt foarte mari, la fel si interesele.
Departe de mine gandul de a arunca la cosul de gunoi beneficiile soiei, dar ma intreb totusi, daca promovarea acestei leguminoase pe criterii bazate pe beneficii aduse sanatati este cu adevarat sincera. Ma intreb de asemenea, cu ce este mai prejos, de exemplu, lintea?

Abordati subiectul si pe blog:
http://bioterapi.ro/blog/?p=350
Sus In jos
Zam

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 26/11/2010

MesajSubiect: Re: observatie   Vin Noi 26, 2010 2:23 am

95% din soia este modificata genetic, ceea ce inseamna 100% din ce mancam noi.
Am citit intr-un articol ca un medic japonez, deci din patria soiei, care cerceta soia in SUA, a fost expulzat cand a afirmat ca soia consumata in cantitate mai mare de 15 g/zi este o otrava.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: observatie   

Sus In jos

observatie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
BIOTERAPII :: ATI CONSTATAT NEAJUNSURI IN DIETELE CU SOIA ?-
Mergi direct la: