BIOTERAPII

FORUM BIOTERAPII

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

FITOTERAPIA si PLANTELE MEDICINALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Florin

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 50
Data de inscriere : 07/12/2006

MesajSubiect: FITOTERAPIA si PLANTELE MEDICINALE   Lun Mai 17, 2010 5:43 am

FITOTERAPIA

Fitoterapia (phyton = plantă + therapea = tratament) este o știință străveche, care folosește plantele medicinale, numite și oficinale, în scopul vindecării. Odată cu descoperirile științifice ale secolului XX, fitoterapia a ieșit din empirism, punându-se bazele terapeuticii cu plante pe baze științifice, luându-se în studiu principiile active din vegetale. Nu mică le-a fost însă mirarea cercetătorilor, când pe baza analizelor chimice și a testelor clinice, au confirmat în proporție de peste 80%, proprietățile farmacodinamice ale plantelor, întocmai cum erau prescrise de către intuitiva medicină populară.

Continuare:
http://www.bioterapi.ro/terapii/index_terapii_tratamente_naturiste_fitoterapia.html

PLANTELE MEDICINALE

Plantele medicinale reprezintă materia primă pentru fitoterapie. Omul încă din zorii existenței sale, la început din instinct, apoi din intuiție și experiență, iar mai târziu printr-o abordare științifică, rațională, a folosit și continuă să folosească, în scopul vindecării sau ameliorării bolilor, plantele medicinale.
Numai în România, cresc cca. 3600 de specii de plante cu proprietăți medicinale confirmate. Plantele medicinile care cresc în țara noastră, în majoritatea lor, sunt puțin cercetate și cu atât mai puțin valorificate. Fitoterapia românească încă rămâne în mare parte, fie folclorică, fie bazată pe studiile și materia primă de import, în ciuda marilor eforturi întreprinse de puținii cercetători români (O. Bojor, M. Alexan, E. Giurgiu, ș.a.) care se mai aplecă azi asupra acestor vegetale tămăduitoare.

Continuare:

http://www.bioterapi.ro/vegetale/index_vegetale_plante_medicinale.html
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.bioterapi.ro
sandufel02

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 28/02/2013

MesajSubiect: Re: FITOTERAPIA si PLANTELE MEDICINALE   Joi Feb 28, 2013 1:49 am

Pe mne fitoterapia m-a ajuatat sa slabesc. Am folosit suplimentele naturale acaiberry900 si in timp de 3 luni am slabit destul de mult. Posibil ca si dieta pe care am folosit-o m-a ajutat!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
alexa90

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 03/09/2013

MesajSubiect: Thermacuts   Mar Sept 03, 2013 1:53 am

Fac cura cu suplimentul asta de circa o saptamana, dar nu observ modificari prea mari. poate ca e prea devreme, nu stiu ce sa zic. O sa mai astept pana la sfarsitul curei si o sa trag atunci o concluzie!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: FITOTERAPIA si PLANTELE MEDICINALE   

Sus In jos

FITOTERAPIA si PLANTELE MEDICINALE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
BIOTERAPII :: FITOTERAPIE SI ALTE TRATAMENTE NATURISTE-
Mergi direct la: